Portland Community College | Portland, Oregon Portland Community College

Past CBL Courses

This is a listing of courses and instructors who have had Community-Based Learning as a part of their course in the past. See the CBL courses page for current offerings or contact the Community-Based Learning Program Coordinator for more information.

Adult Basic Education

  • ABE, Adult Basic Education, Judy Voth, Cascade

Architectural Design

  • ARCH 131 Environmental Control Systems, Denise Roy, Sylvania
  • ARCH 231 Specifications, Denise Roy, Sylvania

Art

  • ART 102 Introduction to Art, Susanne Tringali, Rock Creek
  • ART 103 Introduction to Art, Susanne Tringali, Rock Creek
  • ART 140 Digital Photography, Alexis Pike, Cascade
  • ART 197 Artist’s Survival/Practical Issues, Linda Berkley, Cascade
  • ART 197 Artists Skills and Practical Issues, Maria Watt, Sylvania
  • ART 204 History of Western Art, Susanne Tringali, Rock Creek
  • ART 205 History of Western Art, Susanne Tringali, Rock Creek
  • ART 212 Modern Art History, Elizabeth Bilyeu, Sylvania

Aviation Sciences

  • AVS 127 Introduction to Aviation, Larry Altree, Rock Creek

Biology

  • BI 101 Biology, Wendy Connelly, Rock Creek
  • BI 101Biology, Linda Fergusson-Kolmes, Sylvania
  • BI 101 Biology, Kris Weymann, Sylvania
  • BI 101 Biology, Jaqueline Fern, Sylvania
  • BI 101 Biology, April Fong, Sylvania
  • BI 102 Biology, April Fong, Sylvania
  • BI 163 Organic Gardening, Kevin Lien, Rock Creek
  • BI 170 Environmental Science, Jacqueline Fern, Sylvania
  • BI 170 Environmental Science: Race to Save the Planet, John Koroloff, Cascade
  • BI 202 Botany, April Fong, Sylvania
  • BI 212 Principles of Biology, April Fong, Sylvania
  • BI 213 Principles of Biology, Micah Jordan, Sylvania
  • BI 213 Principles of Biology, Linda Fergusson-Kolmes, Sylvania
  • BI 213 Principles of Biology (3 labs), April Fong, Jerry Button, Lynn Larson, Sylvania

Building Construction Technology

  • BCT 211 Remodeling (Oregon Zoo), Bob Steele, Rock Creek
  • BCT 280 Cooperative Ed (Portland YouthBuilders), Bob Steele, Rock Creek
  • BCT 280 Cooperative Ed (Portland YouthBuilders), Spencer Hinkle, Rock Creek

Business

  • BA 100 series, Introduction to Accounting, Cynthia Killingsworth, Sylvania
  • BA 100 series, Yuliana Auld, Rock Creek
  • BA 208 Introduction to Philanthropy, Cynthia Killingsworth, Sylvania
  • BA 212 Principles of Accounting II, Cynthia Killingsworth, Sylvania
  • BA 223 Principles of Marketing Phil Seder Sylvania

Chemistry

  • CH 100 Fundamentals of Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
  • CH 105 General Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
  • CH 221 General Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
  • CH 222 General Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
  • CH 223 General Chemistry, Carmen Martinez , Rock Creek

Chicano and Latin American Studies

  • CHLA 201 Chicano/Latin American Studies, Narce Rodriguez, Rock Creek

College Success

  • CG 105 Scholarships: $$ for College, Michael Morrow, Sylvania
  • CG 140A Career and Life Planning: Allen Hall, Cascade

Computer Applications and Office Systems

  • CAS 111 series, Beginning Web Site: Judy Read, Cascade
  • CAS 111 series, Beginning Web Site: Dreamweaver, Doug Kirby, Sylvania
  • CAS 111 series Beginning WebSite Design: Dreamweaver, John Wickham, Rock Creek
  • CAS 112D Intermediate Dreamweaver: John Wickham, Rock Creek
  • CAS 123 Production Keyboarding: Diane Shingledecker, Rock Creek; Elsie Lasher, Sylvania
  • CAS 133 Basic Computer Skills: Diane Moore, Erin Lin, Janet Graves, Art Schneider, Mary Schatz, Sherie Guess, Sylvania
  • CAS 140 Beginning Access: Michael Pearson, Diane Shingledecker, Sylvania
  • CAS 170 Beginning Excel: Michael Pearson, Diane Moore, Diane Shingledecker, Mary Schat, Sylvania
  • CAS 171 Intermediate Excel: Mary Schatz, Diane Shingledecker
  • CAS 175 Introduction to Flash: Susan Watson Sylvania
  • CAS 180 Search Engine Optimization: Susan Watson Cascade
  • CAS 216 Beginning Word: Diane Shingledecker Sylvania
  • CAS 217 Intermediate Word: Elsie Lasher, Diane Shingledecker Sylvania
  • CAS 206 Principles of HTML: Greg Kerr Sylvania
  • CAS 246 Integrated Computer Projects: Diane Shingledecker Sylvania; Noreen Brown Cascade
  • OS 220 Business Editing: Diane Shingledecker Sylvania

Computer Information Systems

  • CIS 120 Computer Concepts: (2 sections- online), Katie Sullivan, Cascade
  • CIS 120 Computer Concepts: Tim Flanagan, Sylvania
  • CIS 120 Computer Concepts: Russ Erdman, Sylvania
  • CIS 120 Computer Concepts: Dan Daugherty, Sylvania
  • CIS 120 Computer Concepts: Ronald Christensen, Sylvania

Criminal Justice

  • CJA 112 Introduction to Criminal Justice System-Courts, Patty Barnett, Cascade
  • CJA 222 Introduction to Juvenile Process, Patty Barnett, Cascade
  • Dental Hygiene Program:
  • DH 252 Community Dentistry: Cara Kao-Young, Sylvania
  • DH 253 Community Dentistry: Cara Kao-Young, Sylvania

Early Childhood Education

  • ECE 101 Child Family Community (on-line), Linda Jones, Sylvania
  • ECE 102 Guidance of Young Children, Hadiyah Miller, Sylvania
  • ECE 103 Early Childhood Observation, Linda Jones, Sylvania
  • ECE 120 Introduction to Early Education & Family Studies Sharon Allen Sylvania
  • ECE 120 Introduction to Early Education and Family Studies, Linda Jones, Sylvania
  • ECE 121 Observation and Guidance, Linda Jones, Sylvania
  • ECE 121 Observation and Guidance, Puakela DeBord, Sylvania
  • ECE 121 Observation and Guidance, Hadiyah Miller, Sylvania
  • ECE 122 Environments for Young Children
  • ECE 123 Curriculum for Young Children
  • ECE 200 The Professional in Early Childhood Education, Cristyn Dundorf, Sylvania
  • ECE 200 The Professional in Early Childhood Education, Linda Jones, Sylvania
  • ECE 224 Multicultural Practices: Curriculum & Implementation
  • ECE 239 Helping Children and Families Cope with Stress, Linda Jones, Sylvania
  • HEC 201 Family Partnerships in Education, Linda Jones, Sylvania
  • HEC 201 Family Partnership in Education, Christyn Dundorf, Sylvania

Education

  • ED 116 Lit for Adolescence & Young Adults, Paul Gregorio, Cascade
  • ED 136 Computers in Education, Pam Sellers, Cascade
  • ED 205 Tutoring Principles and Practices, Susan Larpenteur-Wells, Cascade
  • ED 260 Multicultural Literature: Child through Young Adult, Paul Gregorio, Sylvania

Engineering

  • GE 221 Electrical Circuits, Greg Gerstner, Sylvania
  • CMET 110 Statistics, Greg Gerstner, Sylvania
  • CMET 111 Engineering Tech Orientation, Greg Gerstner, Sylvania
  • CMET 121 Strength of Materials, Greg Gerstner, Sylvania

English

  • ENG 105 Introduction to Literature, Porter Raper, Cascade
  • ENG 213 Latin American Literature, Josh Otto, Sylvania
  • ENG 215 Literature of Genocide, Andrew Cohen, Sylvania
  • WR 80 Writing 80, Jennifer Anderson, SE Campus
  • WR 90 Writing, Mary Maree, Rock Creek
  • WR 90 Writing, David Pontious, Rock Creek
  • WR 115 Speed Reading and Vocabulary, Sherry Kam, Rock Creek
  • WR 115 Intro to Composition, Gerard Lester, Rock Creek
  • WR 115 Intro to Composition, Kris Fink, Rock Creek
  • WR 115 Intro to Composition, Van Wheeler, Sylvania
  • WR 115 Intro to Expository Writing, Emily Frey, Sylvania
  • WR 115 Intro to Expository Writing, Laura Robbins, Sylvania
  • WR 121 English Composition, Elaine Beal, Cascade
  • WR 121 English Composition, Lee Braymen-Cleary, SE Campus
  • WR 121 English Composition, Tom Huminski, Sylvania
  • WR 121 English Composition, Sheila Brown, Cascade
  • WR 121 English Composition, Cynthia Kimball, Cascade
  • WR 121 English Composition, Cara Ungar, Sylvania
  • WR 121 English Composition, Bryan Hull, Sylvania
  • WR 121 English Composition, Michael McDowell, Sylvania
  • WR 121 English Composition, Van Wheeler, Sylvania
  • WR 121 English Composition, Holly Cullom, SE Campus
  • WR 122 English Composition, Lutgarda Cowan, Cascade
  • WR 122 English Composition, Troy Wilkerson, Sylvania
  • WR 122 English Composition, Porter Raper, Cascade
  • WR 122 English Composition, Michael McDowell, Sylvania
  • WR 122 English Composition, Michael McDowell, Sylvania
  • WR 122 English Composition, Kristin Bryant, Sylvania
  • WR 122 English Composition, Linda Warwick, Sylvania
  • WR 122 English Comp/Argument Writing (LC with GEO 106), Tom Huminski, Sylvania
  • WR 122 English Composition, Melissa Gregory, Rock Creek
  • WR 122 English Composition, Linda Stewart, Sylvania
  • WR 123 English Composition, Andrea Hills, Michael Dembrow, Rachel Stevens, Cascade
  • WR 123 (web-based) English Composition, Melissa Gregory, Rock Creek
  • WR 123 English Composition, Linda Warwick, Sylvania
  • WR 222 Writing Research Papers, Michael Dembrow, Cascade
  • WR 227 Technical Writing, Gay Monteverde, SE Campus
  • WR 227 Technical Writing, Gerard Lester, Wendy Feuer, Luz Villarroel, Rock Creek
  • WR 246 Advanced Creative Writing, Tim Barnes, Sylvania

English Skill Building

  • ALC 50 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
  • ALC 51 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
  • ALC 52 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
  • ALC 53 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania

Environmental Science

  • ESR 171 Environmental Science: Bio Perspective, April Fong, Sylvania
  • ESOL 42, Diedre Cain, Cascade
  • ESOL 42N, Diedre Cain, Cascade
  • ESOL 164, Kerri Babin, Cascade

ESL/ENNL: (now ESOL)

  • ESL Level C, Trina Hing, SE Campus
  • ESL Level C, Evelyn Delgado, Rock Creek
  • ESL Level D, Evelyn Delgado, Rock Creek
  • ESL Level D, Diedre Cain, Cascade
  • ENL 164 Upper Intermediate Speaking, Bob Allen, Cascade
  • ENL 262 Upper Advanced Writing, Bob Allen, Cascade
  • ENL 260 Advanced Reading, Cynthia Thornburgh, Rock Creek

Fire Science

  • FP 9130 Hazardous Materials Inspection, Doug Smith, Cascade

French

  • FR 201 Second Year French, Stephanie Whitney, Sylvania

Geography

  • GEO 105 Introduction to Human Cultural Geography, Kerry Pataki, Sylvania

Geology

  • G 106 Geology of Earthquakes (LC with WR 122), Melinda Hutson, Sylvania

German

  • GER 101 First Year German, Caralee Angell, Sylvania
  • GER 102 First Year German, Heather Dittmore, Sylvania
  • GER 103 First Year German, Florance Deutsch-Timmons, Sylvania
  • GER 103 First Year German, Kristi Tompkins, Sylvania
  • GER 103 First Year German, Susan Stober, Sylvania
  • GER 150 First Year German, Susan Stober, Sylvania
  • GER 151 First Year German, Caralee Angell, Sylvania
  • GER 202 Second Year German, Kristi Tompkins, Sylvania
  • GER 202 Second Year German, Florance Deutsch-Timmons, Sylvania
  • GER 203 Second Year German, Caralee Angell, Sylvania
  • GER 203 Second Year German, Kristi Tompkins, Sylvania

Health Education

  • HE 250 Personal Health, Kirsty Docken, Cascade
  • HE 250 Personal Health (RC and CA), Shari Rochelle, Rock Creek
  • HE 251 Community Health, Marshall Meyer, Sylvania
  • HE 251 Community Health, Michael Meagher, Rock Creek

Health Information Management

  • Susan Williams, Cascade

Health Records Maintenance Program

  • Degree requirement, Cascade

History

  • HST 101Western Civ: Ancient World to Early Medieval Europe, Sylvia Gray, Sylvania
  • HST 102 Western Civ: Medieval to Early Modern Europe, Sylvia Gray, Sylvania
  • HST 103 Western Civ: Modern Europe, Sylvia Gray, Sylvania
  • HST 104 History of East Civilization: Middle East, Sylvia Gray, Sylvania
  • HST 104 History of East Civilization: Middle East, Robert Flynn, Sylvania
  • HST 105 History of East Civilization: India and Subcontinent., Sylvia Gray, Sylvania
  • HST 106 History of East Civilization: East Asia, Sylvia Gray, Sylvania
  • HST 285 The Holocaust, Loretta Goldy, Sylvania

Interior Design

  • ID 120 Interior Products/Materials I, Amanda Ferroggiaro, Sylvania
  • ID 133 Space Planning and Design, Amanda Figueroa, Sylvania
  • ID 138 Intro to Kitchen/Bath Planning, Amanda Ferroggiaro, Sylvania

Math

  • MTH 10C Fundamentals of Arithmetic II, Marilyn Marshall, Rock Creek
  • MTH 20 Basic Math, Marilyn Marshall, Rock Creek
  • MTH 20 Basic Math, Richard Marshall, Cascade
  • MTH 21C Percentage and Statistics, Marilyn Marshall, Rock Creek
  • MTH 25C Fractions, Marilyn Marshall, Rock Creek
  • MTH 60 Introductory Algebra, Laura Smoyer, Rock Creek
  • MTH 65 Introductory Algebra, Diane Edwards, Rock Creek
  • MTH 213 Foundations in Elem Math III, Angelika Stabley, Rock Creek

Medical Assisting Program

  • Degree requirement, Cascade

Medical Lab Technology Program

  • Degree requirement, Cascade

Nursing

  • Service-Learning is a required component of the nursing program. Contact Priscilla Loanzon, Anna Reber-Frantz, or Juanita Joy for more information, Sylvania

Physical Education

  • PE 282B Special Populations, Janeen Hull, Sylvania
  • PE 282B Special Populations, Mike Boggs, Sylvania

Philosophy

  • PHL 209 Business Ethics, Chris Cayton, Sylvania
  • PHL 202 Introduction to Philosophy:Elemental Ethics, Martha Bailey, Cascade
  • PHL 204 Philosophy of Religion, Martha Bailey, Sylvania
  • PHL 206 Intro to Environmental Ethics, John Farnum, Sylvania

Political Science

  • PS/SOC 211 Peace and Conflict Studies, Michael Sonnleitner or Jan Abushakrah, Sylvania

Psychology

  • PSY 101 Psychology and Human Relations, Marlene Eid, Cascade
  • PSY 201 General Psychology, Fred Miller, Cascade
  • PSY 201 General Psychology, Carol Chism, Cascade
  • PSY 202 General Psychology, Fred Miller, Cascade
  • PSY 203 General Psychology, Fred Miller, Cascade
  • PSY 216 Social Psychology, Monica Schneider, Cascade
  • PSY 222 Family and Intimate Relationships, Carol Chism, Cascade
  • PSY 231 Human Sexuality, Judy Zimmerman, Rock Creek
  • PSY 232 Human Sexuality, Judy Zimmerman, Rock Creek
  • PSY 239 Intro to Abnormal Psychology, Dana Leighton, Sylvania
  • PSY 239 Intro to Abnormal Psychology, Anthony Obradovich, Sylvania
  • PSY 299 Black Psychology, Fred Miller, Cascade
  • Cynthia Golledge, John Olmsted, Sylvania

Radiography Program

  • RAD 130 Radiographic Clinic, Debbie Biddle, Sylvania
  • RAD 230 Radiographic Clinic, Debbie Biddle, Sylvania

Reading

  • RD 90 Reading, Lorna Tran, Sylvania
  • RD 90 Reading, Heather Larimer, Sylvania
  • RD 90 Reading, Judy Selander, Cascade
  • RD 90 Reading, Mary Lane Stevens, Cascade
  • RD 90 Reading, Theresa Love, Rock Creek
  • RD 90 Reading 90, Rebecca Andersen, SE Campus
  • RD 115 College Reading, Marie Bahalla
  • RD 115 College Reading, Leslie Boyd, Sylvania
  • RD 115 College Reading, Heather Larimer, Sylvania
  • RD 115 College Reading, Lucy Holm, Rock Creek
  • RD 115 College Reading, Lorna Tran, Sylvania
  • RD 117 Reading in the Sciences, Lorna Tran, Fran Palk, Sylvania

Russian

  • RUS 103 First Year Russian, Alla Grigorian, Sylvania
  • RUS 103 First Year Russian, Kristine Shmakov, Sylvania
  • RUS 150 First Year Russian, Alla Grigorian, Sylvania
  • RUS 203 Second Year Russian, Kristine Shmakov, Sylvania

Sign Language

  • ITP 180 Field Experience, Julie Moore, Sylvania

Sociology

  • SOC 204 Sociology in Everyday Life, Maria Wislon-Figueroa, Cascade
  • SOC 204 Sociology in Everyday Life, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 204 Sociology in Everyday Life, Melody McMurry, Rock Creek
  • SOC 204 Sociology in Everyday Life, Andrew Butz, Sylvania
  • SOC 205 Social Change, Kim Smith, Sylvania
  • SOC 205 Social Change, Melody McMurry, Rock Creek
  • SOC 205 Social Change & Social Institutions, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 205 Social Change & Social Institutions, Andrew Butz, Sylvania
  • SOC 205 Social Change & Social Institutions, Jennifer Boyers, Sylvania
  • SOC 206 Social Problems, Maria Wilson-Figueroa, Cascade
  • SOC 206 Social Problems, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 206 Social Problems, Kim Smith, Sylvania
  • SOC 206 Social Problems, Rowan Wolf, Sylvania
  • SOC 206 Social Problems, Andrew Butz, Sylvania
  • SOC 206 Social Problems, Melody McMurry, Rock Creek
  • SOC 211 Peace and Conflict, Michael Sonnleitner, Rock Creek
  • SOC 214B The Illumination Project, Jeannie LaFrance, Sylvania
  • SOC 215 Global Studies: Social Issues and Movements, Kim Smith, Sylvania
  • SOC 218 Sociology of Gender, Kim Smith, Sylvania
  • SOC 218 Sociology of Gender, Melody McMurry, Rock Creek
  • SOC 223 Sociology of Aging, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 228 Introduction to Environmental Sociology, Kim Smith, Sylvania
  • SOC 230 Introduction to Gerontology, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 230 Introduction to Gerontology, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 280A Cooperative Education/Fieldwork, Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC/PSY/PS 280B Community Service and Action Seminar, co-taught by Michael
  • Sonnleitner, Cynthia Golledge, and Jan Abushakrah, Sylvania
  • SOC 280B Community Service/Action Seminar, Kim Smith, Sylvania
  • SOC 280M Cooperative Ed: Mentoring, Melody McMurry , Rock Creek

Spanish

  • SPA 100 series, First Year Spanish, Josh Ferrer, Sylvania
  • SPA 100 series, First Year Spanish, Sarah Bentley-Quintero, Sylvania
  • SPA 200 series, Second Year Spanish, Jan Underwood, Cascade
  • SPA 261C Spanish Culture, Maribel Piñas-Espigulé , Rock Creek
  • SPA 270C Literature, Kari Easton, Sylvania

Speech

  • SP 100 Speech Communications (2 sections), Susan Haigler, Rock Creek
  • SP 100 Introduction to Speech Communication, Holly King, Rock Creek
  • SP 100 Speech Communications, Holly King, Rock Creek
  • SP 111 Fundamentals of Speech, Doris Werkman, Sylvania
  • SP 111 Fundamentals of Speech, Jorge Espinoza, Cascade
  • SP 111 Fundamentals of Speech, Jessica Wade, Sylvania
  • SP 215 Small Group Communication, Chris Edwards, Rock Creek
  • SP 215 Small Group Communication, Susan Haigler, Rock Creek
  • SP 140 Intercultural Communication, Susan Haigler, Rock Creek
  • Sp 140 Intercultural Communication, Chris Kernion, Rock Creek

Teacher Education Program

  • Teacher practicum requirement, Cascade

Veterinary Technology

  • Program component, Dolores Galindo, Rock Creek

Women’s Studies

  • WS 101 Women’s Studies, Cynthia Kimball, Cascade
  • WS 101 Women’s Studies, Mary Courtis, Sylvania
  • WS 101 Women’s Studies, Cara Ungar, Sylvania
  • WS 101 Women’s Studies, Jennifer Boyers, Sylvania
  • WS 101 Women’s Studies, Judy Zimmerman, Rock Creek