Past Service-Learning Courses

Sylvania SS 215 | 971-722-4419 | FAX: 971-722-4959

This is a listing of courses and instructors who have had Service-Learning as a part of their course in the past. See the Class Schedule for current Service-Learning course offerings or contact the Service-Learning Program at 971-722-4419 or email Sarah Tillery.

Adult Basic Education:
 
ABE, Adult Basic Education, Judy Voth, Cascade
Architectural Design:
ARCH 131 Environmental Control Systems, Denise Roy, Sylvania
ARCH 231 Specifications, Denise Roy, Sylvania
Art:
ART 102 Introduction to Art, Susanne Tringali, Rock Creek
ART 103 Introduction to Art, Susanne Tringali, Rock Creek
ART 140 Digital Photography, Alexis Pike, Cascade
ART 197 Artist's Survival/Practical Issues, Linda Berkley, Cascade
ART 197 Artists Skills and Practical Issues, Maria Watt, Sylvania
ART 204 History of Western Art, Susanne Tringali, Rock Creek
ART 205 History of Western Art, Susanne Tringali, Rock Creek
ART 212 Modern Art History, Elizabeth Bilyeu, Sylvania
Aviation Sciences :
AVS 127 Introduction to Aviation, Larry Altree, Rock Creek
 
Biology:
BI 101 Biology, Wendy Connelly, Rock Creek
BI 101Biology, Linda Fergusson-Kolmes, Sylvania
BI 101 Biology, Kris Weymann, Sylvania
BI 101 Biology, Jaqueline Fern, Sylvania
BI 101 Biology, April Fong, Sylvania
BI 102 Biology, April Fong, Sylvania
BI 163 Organic Gardening, Kevin Lien, Rock Creek
BI 170 Environmental Science, Jacqueline Fern, Sylvania
BI 170 Environmental Science: Race to Save the Planet, John Koroloff, Cascade
BI 202 Botany, April Fong, Sylvania
BI 212 Principles of Biology, April Fong, Sylvania
BI 213 Principles of Biology, Micah Jordan, Sylvania
BI 213 Principles of Biology, Linda Fergusson-Kolmes, Sylvania
BI 213 Principles of Biology (3 labs), April Fong, Jerry Button, Lynn Larson, Sylvania

Building Construction Technology:
BCT 211 Remodeling (Oregon Zoo), Bob Steele, Rock Creek
BCT 280 Cooperative Ed (Portland YouthBuilders), Bob Steele, Rock Creek
BCT 280 Cooperative Ed (Portland YouthBuilders), Spencer Hinkle, Rock Creek
Business:

BA 100 series, Introduction to Accounting, Cynthia Killingsworth, Sylvania
BA 100 series, Yuliana Auld, Rock Creek
BA 208 Introduction to Philanthropy, Cynthia Killingsworth, Sylvania
BA 212 Principles of Accounting II, Cynthia Killingsworth, Sylvania
BA 223 Principles of Marketing Phil Seder Sylvania

Chemistry:
CH 100 Fundamentals of Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
CH 105 General Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
CH 221 General Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
CH 222 General Chemistry, Carmen Martinez, Rock Creek
CH 223 General Chemistry, Carmen Martinez , Rock Creek
Chicano/Latin American Studies:
CHLA 201 Chicano/Latin American Studies, Narce Rodriguez, Rock Creek
College Success:

CG 105 Scholarships: $$ for College, Michael Morrow, Sylvania
CG 140A Career and Life Planning, Allen Hall, Cascade

Computer Applications and Office Systems:
CAS 111 series, Beginning Web Site, Judy Read, Cascade
CAS 111 series, Beginning Web Site: Dreamweaver, Doug Kirby, Sylvania

CAS 111 series Beginning WebSite Design: Dreamweaver, John Wickham, Rock Creek
CAS 112D Intermediate Dreamweaver, John Wickham, Rock Creek
CAS 123 Production Keyboarding, Diane Shingledecker, Rock Creek
CAS 133 Basic Computer Skills Diane Moore, Erin Lin, Janet Graves Sylvania
CAS 140 Beginning Access Michael Pearson Sylvania
CAS 170 Beginning Excel Michael Pearson, Diane Moore Sylvania
CAS 175 Introduction to Flash Susan Watson Sylvania
CAS 246 Integrated Computer Projects Diane Shingledecker Sylvania

Computer Information Systems:
CIS 120 Computer Concepts (2 sections- online), Katie Sullivan, Cascade
CIS 120 Computer Concepts, Tim Flanagan, Sylvania
CIS 120 Computer Concepts, Russ Erdman, Sylvania
CIS 120 Computer Concepts, Dan Daugherty, Sylvania

CIS 120 Computer Concepts, Ronald Christensen, Sylvania

 
Criminal Justice:
CJA 112 Introduction to Criminal Justice System-Courts, Patty Barnett, Cascade
CJA 222 Introduction to Juvenile Process, Patty Barnett, Cascade
Dental Hygiene Program:
DH 252 Community Dentistry, Cara Kao-Young, Sylvania
DH 253 Community Dentistry, Cara Kao-Young, Sylvania
 
Early Childhood Education:
ECE 101 Child Family Community (on-line), Linda Jones, Sylvania
ECE 102 Guidance of Young Children, Hadiyah Miller, Sylvania
ECE 103 Early Childhood Observation, Linda Jones, Sylvania
ECE 120 Introduction to Early Education & Family Studies   Sharon Allen Sylvania
ECE 120 Introduction to Early Education and Family Studies, Linda Jones, Sylvania
ECE 121 Observation and Guidance, Linda Jones, Sylvania

ECE 121 Observation and Guidance, Puakela DeBord, Sylvania
ECE 121 Observation and Guidance, Hadiyah Miller, Sylvania
ECE 122 Environments for Young Children
ECE 123 Curriculum for Young Children
ECE 200 The Professional in Early Childhood Education, Cristyn Dundorf, Sylvania
ECE 200 The Professional in Early Childhood Education, Linda Jones, Sylvania
ECE 224 Multicultural Practices: Curriculum & Implementation
ECE 239 Helping Children and Families Cope with Stress, Linda Jones, Sylvania
HEC 201 Family Partnerships in Education, Linda Jones, Sylvania
HEC 201 Family Partnership in Education, Christyn Dundorf, Sylvania

Education:
ED 116 Lit for Adolescence & Young Adults, Paul Gregorio, Cascade
ED 136 Computers in Education, Pam Sellers, Cascade
ED 205 Tutoring Principles and Practices, Susan Larpenteur-Wells, Cascade
ED 260 Multicultural Literature: Child through Young Adult, Paul Gregorio, Sylvania
Engineering:
GE 221 Electrical Circuits, Greg Gerstner, Sylvania
CMET 110 Statistics, Greg Gerstner, Sylvania
CMET 111 Engineering Tech Orientation, Greg Gerstner, Sylvania
CMET 121 Strength of Materials, Greg Gerstner, Sylvania
English:
ENG 105 Introduction to Literature, Porter Raper, Cascade
ENG 213 Latin American Literature, Josh Otto, Sylvania
ENG 215 Literature of Genocide, Andrew Cohen, Sylvania

WR 80 Writing 80, Jennifer Anderson, SE Center
WR 90 Writing, Mary Maree, Rock Creek
WR 90 Writing, David Pontious, Rock Creek
WR 115 Speed Reading and Vocabulary, Sherry Kam, Rock Creek
WR 115 Intro to Composition, Gerard Lester, Rock Creek
WR 115 Intro to Composition, Kris Fink, Rock Creek
WR 115 Intro to Composition, Van Wheeler, Sylvania
WR 115 Intro to Expository Writing, Emily Frey, Sylvania
WR 115 Intro to Expository Writing, Laura Robbins, Sylvania
WR 121 English Composition, Elaine Beal, Cascade
WR 121 English Composition, Lee Braymen-Cleary, SE Center
WR 121 English Composition, Tom Huminski, Sylvania
WR 121 English Composition, Sheila Brown, Cascade
WR 121 English Composition, Cynthia Kimball, Cascade
WR 121 English Composition, Cara Ungar, Sylvania
WR 121 English Composition, Bryan Hull, Sylvania
WR 121 English Composition, Michael McDowell, Sylvania
WR 121 English Composition, Van Wheeler, Sylvania
WR 121 English Composition, Holly Cullom, SE Center
WR 122 English Composition, Lutgarda Cowan, Cascade
WR 122 English Composition, Troy Wilkerson, Sylvania
WR 122 English Composition, Porter Raper, Cascade
WR 122 English Composition, Michael McDowell, Sylvania
WR 122 English Composition, Michael McDowell, Sylvania
WR 122 English Composition, Kristin Bryant, Sylvania
WR 122 English Composition, Linda Warwick, Sylvania
WR 122 English Comp/Argument Writing (LC with GEO 106), Tom Huminski, Sylvania
WR 122 English Composition, Melissa Gregory, Rock Creek
WR 122 English Composition, Linda Stewart, Sylvania
WR 123 English Composition, Andrea Hills, Michael Dembrow, Rachel Stevens, Cascade
WR 123 (web-based) English Composition, Melissa Gregory, Rock Creek
WR 123 English Composition, Linda Warwick, Sylvania
WR 222 Writing Research Papers, Michael Dembrow, Cascade
WR 227 Technical Writing, Gay Monteverde, SE Center
WR 227 Technical Writing, Gerard Lester, Wendy Feuer, Luz Villarroel, Rock Creek
WR 246 Advanced Creative Writing, Tim Barnes, Sylvania

English Skill Building:
ALC 50 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
ALC 51 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
ALC 52 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
ALC 53 Basic English Skills Lab, Laurel Spillum, Sylvania
Environmental Science
ESR 171 Environmental Science: Bio Perspective, April Fong, Sylvania
ESOL:
ESOL 42, Diedre Cain, Cascade
ESOL 42N, Diedre Cain, Cascade
ESOL 164, Kerri Babin, Cascade
 

ESL/ENNL: (now ESOL)
ESL Level C, Trina Hing, SE Center
ESL Level C, Evelyn Delgado, Rock Creek
ESL Level D, Evelyn Delgado, Rock Creek
ESL Level D, Diedre Cain, Cascade
ENL 164 Upper Intermediate Speaking, Bob Allen, Cascade
ENL 262 Upper Advanced Writing, Bob Allen, Cascade
ENL 260 Advanced Reading, Cynthia Thornburgh, Rock Creek
Fire Science:
FP 9130 Hazardous Materials Inspection, Doug Smith, Cascade
French:
FR 201 Second Year French, Stephanie Whitney, Sylvania
Geography:
GEO 105 Introduction to Human Cultural Geography, Kerry Pataki, Sylvania
Geology:
G 106 Geology of Earthquakes (LC with WR 122), Melinda Hutson, Sylvania
German:
GER 101 First Year German, Caralee Angell, Sylvania

GER 102 First Year German, Heather Dittmore, Sylvania
GER 103 First Year German, Florance Deutsch-Timmons, Sylvania
GER 103 First Year German, Kristi Tompkins, Sylvania
GER 103 First Year German, Susan Stober, Sylvania
GER 150 First Year German, Susan Stober, Sylvania
GER 151 First Year German, Caralee Angell, Sylvania
GER 202 Second Year German, Kristi Tompkins, Sylvania
GER 202 Second Year German, Florance Deutsch-Timmons, Sylvania
GER 203 Second Year German, Caralee Angell, Sylvania
GER 203 Second Year German, Kristi Tompkins, Sylvania

Health Education:
HE 250 Personal Health, Kirsty Docken, Cascade
HE 250 Personal Health (RC and CA), Shari Rochelle, Rock Creek
HE 251 Community Health, Marshall Meyer, Sylvania

HE 251 Community Health, Michael Meagher, Rock Creek

Health Information Management:
Susan Williams, Cascade
Health Records Maintenance Program:
degree requirement, Cascade
History:
HST 101Western Civ: Ancient World to Early Medieval Europe, Sylvia Gray, Sylvania
HST 102 Western Civ: Medieval to Early Modern Europe, Sylvia Gray, Sylvania
HST 103 Western Civ: Modern Europe, Sylvia Gray, Sylvania
HST 104 History of East Civilization: Middle East, Sylvia Gray, Sylvania

HST 104 History of East Civilization: Middle East, Robert Flynn, Sylvania
HST 105 History of East Civilization: India and Subcontinent., Sylvia Gray, Sylvania
HST 106 History of East Civilization: East Asia, Sylvia Gray, Sylvania
HST 285 The Holocaust, Loretta Goldy, Sylvania

Interior Design :
ID 120 Interior Products/Materials I, Amanda Ferroggiaro, Sylvania

ID 133 Space Planning and Design, Amanda Figueroa, Sylvania
ID 138 Intro to Kitchen/Bath Planning, Amanda Ferroggiaro, Sylvania

Math:
MTH 10C Fundamentals of Arithmetic II, Marilyn Marshall, Rock Creek
MTH 20 Basic Math, Marilyn Marshall, Rock Creek
MTH 20 Basic Math, Richard Marshall, Cascade
MTH 21C Percentage and Statistics, Marilyn Marshall, Rock Creek
MTH 25C Fractions, Marilyn Marshall, Rock Creek

MTH 60 Introductory Algebra, Laura Smoyer, Rock Creek
MTH 65 Introductory Algebra, Diane Edwards, Rock Creek
MTH 213 Foundations in Elem Math III, Angelika Stabley, Rock Creek

Medical Assisting Program:
degree requirement, Cascade
Medical Lab Technology Program:
degree requirement, Cascade
Nursing:
Service-Learning is a required component of the nursing program. Contact Priscilla Loanzon, Anna Reber-Frantz, or Juanita Joy for more information., Sylvania
Physical Education

PE 282B Special Populations, Janeen Hull, Sylvania
PE 282B Special Populations, Mike Boggs, Sylvania        

Philosophy:
PHL 209 Business Ethics, Chris Cayton, Sylvania

PHL 202 Introduction to Philosophy:Elemental Ethics, Martha Bailey, Cascade
PHL 204 Philosophy of Religion, Martha Bailey, Sylvania
PHL 206 Intro to Environmental Ethics, John Farnum, Sylvania

Political Science:
PS/SOC 211 Peace and Conflict Studies, Michael Sonnleitner or Jan Abushakrah, Sylvania
Psychology:
PSY 101 Psychology and Human Relations, Marlene Eid, Cascade
PSY 201 General Psychology, Fred Miller, Cascade
PSY 201 General Psychology, Carol Chism, Cascade
PSY 202 General Psychology, Fred Miller, Cascade
PSY 203 General Psychology, Fred Miller, Cascade

PSY 216 Social Psychology, Monica Schneider, Cascade
PSY 222 Family and Intimate Relationships, Carol Chism, Cascade
PSY 231 Human Sexuality, Judy Zimmerman, Rock Creek
PSY 232 Human Sexuality, Judy Zimmerman, Rock Creek
PSY 239 Intro to Abnormal Psychology, Dana Leighton, Sylvania
PSY 239 Intro to Abnormal Psychology, Anthony Obradovich, Sylvania
PSY 299 Black Psychology, Fred Miller, Cascade
Cynthia Golledge, John Olmsted, Sylvania

Radiography Program:
RAD 130 Radiographic Clinic, Debbie Biddle, Sylvania
RAD 230 Radiographic Clinic, Debbie Biddle, Sylvania
Reading:
RD 90 Reading, Lorna Tran, Sylvania
RD 90 Reading, Heather Larimer, Sylvania
RD 90 Reading, Judy Selander, Cascade
RD 90 Reading, Mary Lane Stevens, Cascade
RD 90 Reading, Theresa Love, Rock Creek

RD 90 Reading 90, Rebecca Andersen, SE Center
RD 115 College Reading, Marie Bahalla
RD 115 College Reading, Leslie Boyd, Sylvania
RD 115 College Reading, Heather Larimer, Sylvania
RD 115 College Reading, Lucy Holm, Rock Creek
RD 115 College Reading, Lorna Tran, Sylvania
RD 117 Reading in the Sciences, Lorna Tran, Fran Palk, Sylvania

Russian:
RUS 103 First Year Russian, Alla Grigorian, Sylvania
RUS 103 First Year Russian, Kristine Shmakov, Sylvania
RUS 150 First Year Russian, Alla Grigorian, Sylvania
RUS 203 Second Year Russian, Kristine Shmakov, Sylvania
Sign Language Program:
ITP 180 Field Experience, Julie Moore, Sylvania
Sociology:
SOC 204 Sociology in Everyday Life, Maria Wislon-Figueroa, Cascade
SOC 204 Sociology in Everyday Life, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC 204 Sociology in Everyday Life, Melody McMurry, Rock Creek
SOC 204 Sociology in Everyday Life, Andrew Butz, Sylvania
SOC 205 Social Change, Kim Smith, Sylvania
SOC 205 Social Change, Melody McMurry, Rock Creek
SOC 205 Social Change & Social Institutions, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC 205 Social Change & Social Institutions, Andrew Butz, Sylvania
SOC 205 Social Change & Social Institutions, Jennifer Boyers, Sylvania
SOC 206 Social Problems, Maria Wilson-Figueroa, Cascade
SOC 206 Social Problems, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC 206 Social Problems, Kim Smith, Sylvania
SOC 206 Social Problems, Rowan Wolf, Sylvania
SOC 206 Social Problems, Andrew Butz, Sylvania
SOC 206 Social Problems, Melody McMurry, Rock Creek
SOC 211 Peace and Conflict, Michael Sonnleitner, Rock Creek
SOC 214B The Illumination Project, Jeannie LaFrance, Sylvania
SOC 215 Global Studies: Social Issues and Movements, Kim Smith, Sylvania
SOC 218 Sociology of Gender, Kim Smith, Sylvania
SOC 218 Sociology of Gender, Melody McMurry, Rock Creek
SOC 223 Sociology of Aging, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC 228 Introduction to Environmental Sociology, Kim Smith, Sylvania
SOC 230 Introduction to Gerontology, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC 230 Introduction to Gerontology, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC 280A Cooperative Education/Fieldwork, Jan Abushakrah, Sylvania
SOC/PSY/PS 280B Community Service and Action Seminar, co-taught by Michael Sonnleitner, Cynthia Golledge, and Jan Abushakrah, Sylvania

SOC 280B Community Service/Action Seminar, Kim Smith, Sylvania
SOC 280M Cooperative Ed: Mentoring, Melody McMurry , Rock Creek

Spanish:
SPA 100 series, First Year Spanish, Josh Ferrer, Sylvania

SPA 100 series, First Year Spanish, Sarah Bentley-Quintero, Sylvania
SPA 200 series, Second Year Spanish, Jan Underwood, Cascade
SPA 261C Spanish Culture, Maribel Piñas-Espigulé , Rock Creek
SPA 270C Literature, Kari Easton, Sylvania

Speech:
SP 100 Speech Communications (2 sections), Susan Haigler, Rock Creek

SP 100 Introduction to Speech Communication, Holly King, Rock Creek
SP 100 Speech Communications, Holly King, Rock Creek
SP 111 Fundamentals of Speech, Doris Werkman, Sylvania
SP 111 Fundamentals of Speech, Jorge Espinoza, Cascade
SP 111 Fundamentals of Speech, Jessica Wade, Sylvania
SP 215 Small Group Communication, Chris Edwards, Rock Creek
SP 215 Small Group Communication, Susan Haigler, Rock Creek
SP 140 Intercultural Communication, Susan Haigler, Rock Creek
Sp 140 Intercultural Communication, Chris Kernion, Rock Creek

Teacher Education Program:
teacher practicum requirement, Cascade
Veterinary Technology:
Program component, Dolores Galindo, Rock Creek
Women's Studies:
WS 101 Women's Studies, Cynthia Kimball, Cascade
WS 101 Women's Studies, Mary Courtis, Sylvania
WS 101 Women's Studies, Cara Ungar, Sylvania
WS 101 Women's Studies, Jennifer Boyers, Sylvania
WS 101 Women's Studies, Judy Zimmerman, Rock Creek