Library A-Z | PCC Library
PCC >> Library >> Library A-Z

Rock Creek Library View All Rooms

  Jump to Today Select Date
year view month view 2week view week view day view
|
list format show details
|
options print search help login
  

 < Previous

February 2013

Next >  


Sun


Mon


Tue


Wed


Thu


Fri


Sat

27

28

8 a.m. - 10 a.m.
A&P Study Group

(1)  (
Yvonne Stoica)

9:30 a.m. - 11:30 a.m.
A&P 232

(2)  (
Brooke Gibbs )

10 a.m. - 12 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Stephanie McKelvey)

10 a.m. - 11:50 a.m.
Library instruction for COM 111 / Holly King (RS)

(4)  (Library Web Event)

10:30 a.m. - 11:30 a.m.
Japanese Study group

(5)  (
Mark Seidel)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
A&P 232

(2)  (
Brooke Gibbs )

12 p.m. - 1:30 p.m.
Library instruction for COM 111 / Holly King (RS)

(4)  (Library Web Event)

12:30 p.m. - 2 p.m.
math 243 study group

(6)  (
Ed Gawer)

1 p.m. - 3 p.m.
Biology Study group

(1)  (Robert Solorio)

2:15 p.m. - 5 p.m.
A&P Study group

(6)  (
Amber Myers)

2:45 p.m. - 4 p.m.
English Study Group

(5)  (Cynthia Butler )

3 p.m. - 5 p.m.
Math 112 study group

(1)  (
Jessica Vetorino)

4 p.m. - 5 p.m.
Conversational Partner Program

(5)  (Jisoo Hong)

5 p.m. - 7 p.m.
COMM 215 Study Group

(2)  (Jeffrey Tavano)

5 p.m. - 6:15 p.m.
Conversational Partner Program

(5)  (Kenji Yano)

6:15 p.m. - 7:05 p.m.
Library instruction for WR 121 / Kathleen Bustamante (PK)

(4)  (Library Web Event)

29

7:30 a.m. - 9:30 a.m.
a &P 231

(5)  (
marcella.ruiz)

8:30 a.m. - 10 a.m.
Japanese language 101 and 102 study group

(1)  (Abigail Nicks)

9 a.m. - 9:50 a.m.
Library instruction for DE 21 / Ethan Bull (RS)

(4)  (Library Web Event)

10 a.m. - 12 p.m.
Library instruction for COM 111 / Holly King (PK)

(4)  (Library Web Event)

12 p.m. - 2 p.m.
Neurology Review

(1)  (
Rachel Waldman)

2 p.m. - 4 p.m.
A&P Review

(1)  (
rachel waldman)

4 p.m. - 6 p.m.
anatomy test prep

(1)  (
yannick sfreddo)

30

1 a.m. - 1:05 a.m.
COMM 111 - Hendry - WC (BR) - 10am-11:30am

(4)  (
Library Web Event)

8 a.m. - 10 a.m.
Officer's meeting

(1)  (
Merlin Hold)

9:30 a.m. - 11:30 a.m.
Math 111 Final Study Group

(6)  (
Gabriela Titus)

10 a.m. - 12 p.m.
PS 202 / Nick Paine

(4)  (Library Web Event)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

12 p.m. - 2 p.m.
Practice agenda for meeting

(1)  (
Merlin Hold)

12:30 p.m. - 2 p.m.
math 243 study group

(6)  (
Ed Gawer)

2:45 p.m. - 4 p.m.
English Study Group

(5)  (Sangha Park )

3 p.m. - 4:45 p.m.
Library instruction for RD 115 / Cheri Woods-Edwin (SS)

(4)  (Library Web Event)

4 p.m. - 5 p.m.
Conversational Partner Program

(5)  (Cynthia Butler)

5 p.m. - 6:15 p.m.
Conversational Partner Program

(5)  (Cynthia Butler)

31

1 a.m. - 1:05 a.m.
Video Storyboard Workshop (Librarians at SY all day)

(4)  (
Library Web Event)

10 a.m. - 12 p.m.
PS 202 / Nick Paine

(4)  (
Library Web Event)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
VT N&R Study

(6)  (
DeDe Mott)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Kristen Nasta)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
Chemistry 222 Study Group

(2)  (Jeffrey Tavano)

12 p.m. - 1 p.m.
CG 100 Study Group

(5)  (
Graciela Ojeda)

1:30 p.m. - 2 p.m.
Chemistry 222 Study Group

(2)  (Jeffrey Tavano)

2 p.m. - 3:40 p.m.
Library instruction for COM 111 / Jana Edic

(4)  (Library Web Event)

4:45 p.m. - 6:45 p.m.
Chemistry 222 Study Group

(2)  (Jeffrey Tavano)

5 p.m. - 6 p.m.
Haru Matsuri planning session

(1)  (victor Bigham)

5 p.m. - 6 p.m.
COMM 215 Movie Preparation

(5)  (Chris Vincent)

6 p.m. - 8 p.m.
Study Group

(1)  (
Merlin Hold)

1

9 a.m. - 10 a.m.
RC Access Service Monthly Meeting

(3)  (Library Web Event)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
VT A&P study group

(1)  (
DeDe Mott)

1 p.m. - 2 p.m.
Library instruction for BI dual enrollment / Beth Molenkamp (BR)

(4)  (Library Web Event)

2

3

Rock Creek Library Closed on Sunday
(7)  (
Library Web Event)

4

8 a.m. - 10 a.m.
A&P Study Group

(1)  (
Yvonne Stoica)

10 a.m. - 12 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Kristin Nasta)

10 a.m. - 12 p.m.
Math 112 study group

(2)  (Boon Her)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

12 p.m. - 2 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Stephanie McKelvey)

12:30 p.m. - 1:40 p.m.
Library instruction for WR 122 / Steve Mainville (RS)

(4)  (Library Web Event)

1 p.m. - 3 p.m.
Math 112 study group

(5)  (
jessica Vetorino)

2 p.m. - 4 p.m.
Biology Study Group

(1)  (
Isaac Olds)

2 p.m. - 4 p.m.
A&P Study group

(6)  (
Amber Myers)

2:45 p.m. - 4 p.m.
English Study Group

(2)  (Sangha Parks )

4 p.m. - 5 p.m.
Conversational Partner Program

(2)  (Cynthia Butler)

5 p.m. - 6:15 p.m.
Conversational Partner Program

(2)  (Cynthia Butler)

5

1:30 p.m. - 3:30 p.m.
Stats Exam 1

(2)  (Ulises Olvera)

2 p.m. - 3:50 p.m.
Library instruction for RD 115 / Brent Di Elmo (RS)

(4)  (Library Web Event)

6

1 a.m. - 1:05 a.m.
Pam, SY, Library Leadership, 9:30-11

(4)  (
Library Web Event)

10 a.m. - 12 p.m.
Chem review

(6)  (
Casey Voorhies)

10:30 a.m. - 12 p.m.
SECE Dept. Mtg.

(3)  (Tamara Williams)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

2:45 p.m. - 4 p.m.
English Study Group

(2)  (Cynthia Butler)

3 p.m. - 4:50 p.m.
Library instruction for RD 115 / Cheri Woods-Edwin (SS)

(4)  (
Library Web Event)

4 p.m. - 5 p.m.
Conversational Partner Program

(2)  (Ji Soo Hong)

4 p.m. - 6:15 p.m.
mth 112

(5)  (Martha Ledou)

5 p.m. - 7 p.m.
Plasma Study Group

(1)  (Chris Vincent)

5 p.m. - 6:15 p.m.
Conversational Partner Program

(2)  (Kenji Yano)

7

1 a.m. - 1:05 a.m.
Pam, dentist, 9:00-12:00

(4)  (
Library Web Event)

8 a.m. - 9:50 a.m.
Library instruction for RD 115 / John Wright (SS)

(4)  (Library Web Event)

10 a.m. - 1 p.m.
Chem 221 Review

(5)  (
Isaac Sunday)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Study Group MTH95

(6)  (Sydney Howell)

11 a.m. - 12:50 p.m.
Library instruction for RD 115 / John Wright (SS)

(4)  (Library Web Event)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Yvonne Stoica)

1 p.m. - 4 p.m.
Stats Study

(5)  (
Jessica Preiss)

2 p.m. - 4 p.m.
AP Study group

(2)  (
Rachel Waldman)

4 p.m. - 6 p.m.
Group Quiz Practice

(2)  (
Yannick Sfreddo)

5 p.m. - 7 p.m.
JPCC Officer's Meeting

(1)  (
Merlin Hold)

8

10 a.m. - 1 p.m.
CS 133 Group Project

(2)  (
Josh Hansen)

11 a.m. - 12:30 p.m.
Biology 112 project review

(1)  (
Ed Gawer)

12:30 p.m. - 2:30 p.m.
History 103 Midterm Study Session

(1)  (
Jason Johnson)

1 p.m. - 3 p.m.
Math 112 review

(5)  (
Jessica Vetorino)

9

10 a.m. - 11:55 a.m.
Team Charter

(5)  (Sam Portesi)

11 a.m. - 12:15 p.m.
Library instruction for CG 112 / Peggy Olson (BR)

(4)  (Library Web Event)

10

Rock Creek Library Closed on Sunday
(7)  (
Library Web Event)

10 a.m. - 1 p.m.
CS 133 Group Project

(2)  (
Josh Hansen)

11

9 a.m. - 9:50 a.m.
Library instruction for RD 115 / Michelle Cristiani (RS)

(4)  (Library Web Event)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

11 a.m. - 2 p.m.
biology 112 study group

(2)  (
Ed Gawer)

11 a.m. - 11:50 a.m.
Library instruction for RD 115 / Michelle Cristiani (RS)

(4)  (Library Web Event)

12 p.m. - 2 p.m.
Chemistry Chp 8 Review

(6)  (Donald Yeargin)

2 p.m. - 4 p.m.
Bio Study Group

(1)  (
Liz Davenport)

2 p.m. - 4 p.m.
A&P Study group

(6)  (
Amber Myers)

12

11 a.m. - 1 p.m.
biology 112 study group

(2)  (
Ed Gawer)

12 p.m. - 1 p.m.
study group

(5)  (nancy sandoval)

3 p.m. - 5 p.m.
Bio Study Group

(1)  (
Swati Goyal)

4 p.m. - 6 p.m.
History study

(2)  (
James Macintosh)

4 p.m. - 6 p.m.
Biology 212

(6)  (Brandy nantharaj)

5 p.m. - 7 p.m.
JPCC Review Meeting

(1)  (Victor Bingham)

6:30 p.m. - 7:30 p.m.
Library instruction for BA 205 / Matt O'Connell (BR)

(4)  (Library Web Event)

13

10 a.m. - 1 p.m.
Proctored exam for Testing dept.

(3)  (
Nicole Perez)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

1 p.m. - 3:30 p.m.
Accessibility Training

(4)  (Karen Sorensen)

2 p.m. - 4 p.m.
History 102 Midterm Study Session

(1)  (
Jason Johnson)

14

1 a.m. - 1:05 a.m.
RD 115 - Carol Claassen - WC - 8:30am-10am (BR)

(4)  (
Library Web Event)

8:30 a.m. - 10:30 a.m.
Parasitology study group

(2)  (
celina cruz-jimenez)

8:30 a.m. - 10:30 a.m.
A & P Study Group

(6)  (Amber Myers)

9 a.m. - 12 p.m.
proctored exam testing center

(3)  (
Nicole Perez)

9:30 a.m. - 11:30 a.m.
Bio 231 Study group

(5)  (
Renae Morton)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Parasitology Study Session

(2)  (
DeDe Mott)

10:30 a.m. - 11:30 a.m.
Group Discussion

(6)  (Theresa Love)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Stephanie McKelvey)

1 p.m. - 2 p.m.
Group Meeting

(5)  (Mariana Chavez)

2 p.m. - 4 p.m.
A& 232

(2)  (
Rachel Waldman)

3:50 p.m. - 5 p.m.
English Conversation

(6)  (
sonja mundt)

4 p.m. - 6 p.m.
Anatomy Quiz Review

(2)  (
Yannick Sfreddo)

5 p.m. - 7 p.m.
JPCC Officers Meeting

(1)  (victor bingham)

15

10 a.m. - 1 p.m.
CS 133 Group Project

(2)  (
Josh Hansen)

16

17

Rock Creek Library Closed on Sunday
(7)  (
Library Web Event)

18

1 a.m. - 1:05 a.m.
WR 115 - Joe Rogers - 2pm at WC (BR)

(4)  (
Library Web Event)

8 a.m. - 10 a.m.
A&P Study Group

(1)  (
Yvonne Stoica)

9:15 a.m. - 11:15 a.m.
A&P study group

(6)  (
Renae Morton)

10 a.m. - 12 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Kristin Nasta)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

12 p.m. - 2 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Stephanie McKelvey)

12 p.m. - 2 p.m.
math study group

(6)  (nancy sandoval)

2 p.m. - 4 p.m.
Bio Study Group

(1)  (
Sara Guerre)

2 p.m. - 3:50 p.m.
COM 228 / J 201 -- Jana Edic -- no librarian needed

(4)  (Library Web Event)

2 p.m. - 4 p.m.
A&P Study group

(6)  (
Amber Myers)

2:30 p.m. - 3:30 p.m.
Project Review

(5)  (Paula Rosch)

19

9 a.m. - 9:50 a.m.
Library instruction for DE 21 / Ethan Bull (RS)

(4)  (Library Web Event)

12:30 p.m. - 3:30 p.m.
Lab animal study group

(6)  (
Melanie L.)

2 p.m. - 3:50 p.m.
WR 227 / Jason Stiffler

(4)  (Library Web Event)

3:50 p.m. - 5 p.m.
English Conversation

(6)  (
sonja mundt)

6 p.m. - 7 p.m.
Library instruction for RD 115 / Kelly McMichael (BR)

(4)  (Library Web Event)

20

1 a.m. - 1:05 a.m.
Pam, SY, Library Leadership, 9:30-11

(4)  (
Library Web Event)

1 a.m. - 1:05 a.m.
WR 121 - Marianne Monson - 8:15am at WC (BR)

(4)  (
Library Web Event)

1:10 a.m. - 1:15 a.m.
WR 122 - Marianne Monson - 12:00pm at WC (BR)

(4)  (
Library Web Event)

8 a.m. - 11 a.m.
A and P study

(6)  (
Alp Goldsmith)

9 a.m. - 9:50 a.m.
WR 121 / Rebecca Larson (RS)

(4)  (Library Web Event)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

12 p.m. - 2 p.m.
Proctored Testing

(3)  (
Nicole Perez)

3:15 p.m. - 4:50 p.m.
RD 115 work session -- Edwin, no librarian

(4)  (Library Web Event)

3:50 p.m. - 5 p.m.
English Conversation

(6)  (
sonja mundt)

4:30 p.m. - 6 p.m.
Math 112 exam 2 study group

(1)  (
Jessica Vetorino)

21

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
A&P Exam Prep

(2)  (
DeDe Mott)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Yvonne Stoica)

12:30 p.m. - 3 p.m.
Anatomy test prep

(2)  (
Lisa Meyer)

2 p.m.
Endocrine Study

(1)  (
Rachel Waldman)

2 p.m. - 3:50 p.m.
WR 227 / Jason Stiffler

(4)  (Library Web Event)

3 p.m. - 5:30 p.m.
Anatomy test prep

(2)  (
Phil Duncan)

4 p.m. - 6 p.m.
Endocrine Study

(1)  (
Yannick Sfreddo)

4 p.m. - 6 p.m.
COMM 215 Midterm 1

(5)  (Chris Vincent)

22

1 a.m. - 1:05 a.m.
CoP Meeting Day

(4)  (
Library Web Event)

10 a.m. - 12 p.m.
CS 133 Final Project

(2)  (Josh Hansen)

11 a.m. - 1 p.m.
cell biology 112 study group

(6)  (
ed gawer)

23

12 p.m. - 2 p.m.
Bentz

(1)  (
Devin )

24

Rock Creek Library Closed on Sunday
(7)  (
Library Web Event)

25

8:15 a.m. - 9:45 a.m.
Library instruction for WR 122 / Katherine Jackson (SS)

(4)  (Library Web Event)

9 a.m. - 11 a.m.
Math 112 exam 2 study group

(1)  (
Jessica Vetorino)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

11 a.m. - 1 p.m.
Math112 exam 2

(1)  (
jessica Vetorino)

12 p.m. - 1 p.m.
study group

(6)  (nancy sandoval)

2 p.m. - 4 p.m.
Bio Study Group

(1)  (
Liz Davenport)

2 p.m. - 4 p.m.
A&P Study group

(6)  (
Amber Myers)

26

10 a.m. - 12 p.m.
BI 122 Study Group

(6)  (
Anita Jensen)

10:30 a.m. - 11:20 a.m.
Library instruction for WR 121 / Jason Larson (SS)

(4)  (Library Web Event)

12 p.m. - 2 p.m.
math 111 study group

(1)  (
Greg Kelley)

12:30 p.m. - 3:30 p.m.
VT study group

(6)  (
Melanie L.)

1:30 p.m. - 2:50 p.m.
Library instruction for WR 121 / Jason Larson (RS)

(4)  (Library Web Event)

1:45 p.m. - 3:45 p.m.
study group

(5)  (
Melissa Austin)

2:30 p.m. - 4:30 p.m.
Proctored essay session

(2)  (
Gretchen Leslie)

3:50 p.m. - 5 p.m.
English Conversation

(6)  (
sonja mundt)

4 p.m. - 5:50 p.m.
Library instruction for WR 121 / Jason Stiffler (BR)

(4)  (Library Web Event)

27

8:30 a.m. - 9:50 a.m.
Library instruction for WR 121 / Joseph Fitzgibbon (RS)

(4)  (Library Web Event)

10:30 a.m. - 11:40 a.m.
Library instruction for WR 121 / Steve Mainville (RS)

(4)  (Library Web Event)

10:30 a.m. - 12:30 p.m.
Japanese Study Group

(5)  (
Mark Seidel)

11 a.m. - 1 p.m.
biology 112 study group

(2)  (
ed gawer)

12 p.m. - 1:50 p.m.
Library instruction for WR 121 / Chris Jensen (SS)

(4)  (Library Web Event)

2 p.m. - 2:50 p.m.
Library instruction for RD 115 / Michelle Robbins (PK)

(4)  (Library Web Event)

6:30 p.m. - 7:20 p.m.
Library instruction WR 121 / Sharla Yatesseif (SS)

(4)  (Library Web Event)

28

8 a.m. - 9:50 a.m.
Library instruction for WR 121 / Chris Jensen (SS)

(4)  (Library Web Event)

11:30 a.m. - 1:30 p.m.
A&P Study Group

(1)  (
Kristin Nasta)

3:50 p.m. - 5 p.m.
English Converstion

(6)  (
sonja mundt)

4 p.m. - 5:50 p.m.
Library instruction for WR 121 / Jason Stiffler (RS)

(4)  (Library Web Event)

1

9 a.m. - 10 a.m.
RC Access Service Monthly Meeting

(3)  (Library Web Event)

10 a.m. - 12 p.m.
CS 133 Final Group Project

(2)  (
Josh Hansen)

2

12 a.m. - 2 a.m.
Aviation Class

(2)  (
Devin Betnz)

8 a.m. - 11 a.m.
TSS updates

(4)  (
Library Web Event)