Southeast Campus Tutoring Schedule

Tutor schedule should be checked carefully for periodic changes and additions. We offer tutoring for:

Math Tutoring

Level Day Tutor
  Monday  
Math through 254, 256, 261 9am-1pm Jacob Ruch
Math through 253 9am-12pm Lan Mai
Math through 112 10am-1pm, 2-5pm Jeff Reiser
Math through 261 11:30am-4:30pm John Amaral
Math 12-2pm Carl Yao
Math, Statistics 2-4pm Bob Eckland
Math through 252, Statistics 4-6:30pm Peter Williams
Math through 251 4:30-6:30pm Chase Parkison
  Tuesday  
Math through 212, 243, 251 9am-12pm, 12:30-3pm Cara Lee
Math through Linear Algebra 9am-12pm, 3:30-6:30pm Wilson Phillips
Math through 112 10am-2:30pm Kathy Perry
Math through 261 11:30am-4:30pm John Amaral
Math 95, some 111, 112 3-6:30pm Cathy O’Malley
Math 4:30-6:30pm Theodore Poole
  Wednesday  
Math through 254, 256, 261 9am-1pm Jacob Ruch
Math through 253 9am-12pm Lan Mai
Math through 112 10am-2:30pm Kathy Perry
Math through 112 10am-1:30pm, 2-5pm Jeff Reiser
Math through 261 11:30am-4:30pm John Amaral
Math through 112 12-2pm Carolyn Thompson
Math 2:30-6:30pm Theodore Poole
Math through 252, Statistics 4-6:30pm Peter Williams
Math through 251 4:30-6:30pm Chase Parkison
  Thursday  
Math through 212, 243, 251 9am-12pm, 12:30-3pm Cara Lee
Math through 254, 256, 261 9am-1pm Jacob Ruch
Math and Statistics 10am-12pm Dave Birkes
Math through 261, Physics, Chemistry 11:30am-4:30pm John Amaral
Math through 251 1:30-5pm Chase Parkison
Math through Linear Algebra 3:30-6:30pm Wilson Phillips
Math 4:30-6:30pm Theodore Poole
  Friday  
Math through 252, Statistics 9am-2pm Peter Williams
Math and Statistics 9am-2pm Wilson Phillips
Math and Statistics 10am-12pm Dave Birkes
Math 10am-12pm Matthew Funk
Math through 253 10am-2pm Lan Mai
Math 10am-2pm Ahmed Abdulkareem
  Saturday  
Math through 254, 256, 261 10am-2pm Jacob Ruch
Math through 251 10am-2pm Chase Parkison
Math 95, some 111, 112 12-1:30pm Cathy O’Malley

Writing/ESOL Tutoring

Subject Day Tutor
  Monday  
Writing/ESOL 9am-12pm Amy Kirkman
Writing/ESOL 9:30am-12:30pm, 1-4pm Ruben Casas
Writing/ESOL 10am-1:30pm Tony Cole
Writing/ESOL 12-2:30pm Charlotte Dicharry
Writing/ESOL 1:30-6:30pm Anne Mathie
Writing/ESOL 2:30-6:30pm Caroline Cummins
  Tuesday  
Writing/ESOL 9am-12pm Amy Kirkman
Writing/ESOL 9am-12pm Charlotte Dicharry
Writing/ESOL 10am-1:30pm Tony Cole
Writing/ESOL 11:30am-3:30pm Ruben Casas
Writing/ESOL 1-5pm David Rutiezer
Writing/ESOL 1-3pm Sarah Bauer
Writing/ESOL 2:30-6:30pm Jefferey Ayers
Writing/ESOL 4-6:30pm Tom Fuller
  Wednesday  
Writing/ESOL 9am-12pm Amy Kirkman
Writing/ESOL 10am-1:30pm Tony Cole
Writing/ESOL 12-2:30pm Charlotte Dicharry
Writing/ESOL 12:30-4:30pm David Rutiezer
Writing/ESOL 2:30-6:30pm Caroline Cummins
Writing/ESOL 2:30-6:30pm Jefferey Ayers
  Thursday  
Writing/ESOL 9am-2pm Chris Shea
Writing/ESOL 9am-12pm Charlotte Dicharry
Writing/ESOL 11am-4pm Tim Silva
Writing/ESOL 12-5pm Carol Imani
Writing/ESOL 2:30-6:30pm Jefferey Ayers
Writing/ESOL 4-6:30pm Tom Fuller
  Friday  
Writing/ESOL am-1pm JoAnne Knowles
Writing/ESOL am-1pm Charlotte Dicharry
  Saturday  
Writing/ESOL 10am-2pm Valerie Ambrose
Writing/ESOL 10am-2pm David Rutiezer

Subject Area Tutoring

Subject Day Tutor
  Monday  
Chemistry and Physics 11:30am-4:30pm John Amaral
Chinese 1-4pm Carol Gwo
Chinese 1-4:30pm Yunxin Chen
Computer Skills 11:30am-1:30pm Sadé Mitchell
Computer Skills 4-6:30pm Tamie Dzhuha
English Pronunciation 2:30-6:30pm Caroline Cummins
French 12:30-5:30pm Merika Ficheux
Spanish 9am-2pm Lesly Eran
Statistics 2-4pm Bob Eckland
Statistics 4-6:30pm Peter Williams
  Tuesday  
Biology 9am-1pm Alex Kwak
Biology and Chemistry 9:30am-1:30pm Carol Smith
Chemistry 4-5pm Mike Mackel
Chemistry and Physics 11:30am-4:30pm John Amaral
Chinese 2-4:30pm Yunxin Chen
Computer Skills 8:30-10am Sadé Mitchell
Computer Skills 12-2pm Julie Wilde
Computer Skills 3-6:30pm Tamie Dzhuha
English Pronunciation 12-4pm David Rutiezer
English Pronunciation 1-3pm Sarah Bauer
Statistics 4:30-6:30pm Theodore Poole
  Wednesday  
Chinese 1-4pm Carol Gwo
Chinese 1-4:30pm Yunxin Chen
Chemistry and Physics 11:30-4:30pm John Amaral
Computer Skills 11:30am-1:30pm Sadé Mitchell
Computer Skills 12:30-2:30pm Julie Wilde
Computer Skills 4-6:30pm Tamie Dzhuha
English Pronunciation 10:30am-12:30pm Sarah Bauer
English Pronunciation 12:30-4:30pm David Rutiezer
English Pronunciation 2:30-6:30pm Caroline Cummins
French 12:30-5:30pm Merika Ficheux
Geology and Science 10-11am Eriks Puris
Spanish 9am-2pm Lesly Eran
Statistics 2:30-6:30pm Theodore Poole
Statistics 4-6:30pm Peter Williams
  Thursday  
Accounting/Business 1-5pm James Sinclair
Biology 9am-1pm Alex Kwak
Biology and Chemistry 10am-2pm Carol Smith
Chemistry and Physics 11:30am-4:30pm John Amaral
Chemistry and Biology 1-5pm James Sinclair
Chinese 2-4:30pm Yunxin Chen
Computer Skills 8:30-10am Sadé Mitchell
Computer Skills 12:30-2:30 Julie Wilde
Computer Skills 3-6:30pm Tamie Dzhuha
Computer Skills 3:30-6:30pm Haider Ali
English Pronunciation 9am-2pm Chris Shea
English Pronunciation 12-5pm Carol Imani
Statistics 10am-12pm Dave Birkes
Statistics 4:30-6:30pm Theodore Poole
  Friday  
Biology 9am-12pm Alex Kwak
Biology and Chemistry 10am-2pm Tuan Dang
Computer Skills 9am-2pm Haider Ali
Computer Skills 9am-2pm Sadé Mitchell
Statistics 9am-2pm Peter Williams
Statistics 10am-12pm Dave Birkes
  Saturday  
Accounting/Business 10am-2pm James Sinclair
Chemistry and Biology 10am-2pm James Sinclair
Computer Skills 10am-2pm Haider Ali