Faculty Department Chairs

Send updates to Nancy Cloud | Information for Faculty Department Chairs

Faculty Department Chairs provide leadership to faculty and staff in their subject areas. They help administer and coordinate activities assigned by their Division Dean. (Division Deans are listed by campus under Instruction in the Organizational Guide.)

Faculty Department Chairs can also help resolve problems between students and faculty within their department. You can find out which campus a faculty member reports to by looking them up in the staff directory.

Send updates to Nancy Cloud.

Please note: you can sort this list by clicking on any of the column headings.

Last Name First Name Campus Subject Areas
Boehnke Amy Cascade ABE/GED, DE, RD & WR (80/90)
Boeschen Charma Cascade Spanish, Chinese
Brask Jerry Cascade Paralegal
Bruneau Carol Cascade Emergency Telecommunicator/911 & Emergency Mgt.
Chatterton Cole Cascade Business Administration
Ehlis Jacqueline Cascade Art
Fitzgerald Beth Cascade Multimedia
Friedrich Ken Cascade Chemistry
Galba-Machuca Debra Cascade Biological Science (co-chair with Troy Jesse)
Gieber Jon Cascade Alcohol & Drug Counseling
Harris Joanne Cascade OMT & Medical Professions
Jesse Troy Cascade Biological Science (co-chair with Debra Galba-Machuca)
Jones Allen Cascade Professional Music
Kelsay Dennese Cascade EMS
Kim Jin Cascade Medical Professions (MP) (Co-chair with Virginia Chambers)
Lindsey Ed Cascade Fire Protection Program
Marciniak Michael Cascade Math (co-chair with Virginia Somes)
Mead Tanya Cascade Education
Millard Dominique Cascade ESOL
Miller-Tatro Pam Cascade Career Guidance & College Success
Moore Ken Cascade Criminal Justice (co-chair with Jim Parks)
Parks Jim Cascade Criminal Justice (co-chair with Ken Moore)
Query Levi Cascade PE, Dance
Reardon Verna Cascade Computer Application Systems
Rochelle Shari Cascade HE
Sacramento Ana Cascade Medical Lab Technology
Semura Patricia Cascade Speech Communication Studies
Schneider-Anthony Monica Cascade HST, HUM, PHL, R, WS
Somes Virginia Cascade MTH (co-chair with Michael Marciniak)
Willebrand Richard Cascade Fac Maint, Electrical Trades & Apprenticeship
Wilson Melody Cascade ENG, WR (115 and above)
Zable Tony Cascade PHY, G/GS, ESR
Altree Larry Rock Creek Aviation Science
Apotheker Alison Rock Creek English (ENG) & Writing I (WR)
Backes Gabriele Rock Creek Chemistry
Baird Shannon Rock Creek BCT (co-chair with Kirk Garrison)
Barnes Terri Rock Creek Anthropology (ATH), Economics (EC), History (HST), Political Science (PS)
Bellinger Richey Rock Creek ART, GD
Dunnington Russ Rock Creek Diesel Service Technology (DS)
Earley Jim Rock Creek Career Guidance & College Success (CG)
Edwards Chris Rock Creek Communication Studies (COMM), Philosophy (PHL), Religion (R), Humanities (HUM), Library (LIB), Journalism (J) & Chicano-Latino Studies (CHLA)
Edwards Diane Rock Creek Mathematics I (MTH)
Eid Marlene Rock Creek GEO, PSY, SOC, WS
Fellman Laura Rock Creek General Science/Geology/Physics
Garrison Kirk Rock Creek BCT (co-chair with Shannon Baird)
Hill Kendra Rock Creek Bioscience Technology (BIT)
Judy Scott Rock Creek Welding
Kaplan Joyce Rock Creek Biology & Management of Zoo Animals (BMZA)
Kessinger Pam Rock Creek Library
Kirchner Eric Rock Creek Microelectronics (MT)
Krohn Brad Rock Creek Vet-tech
Lien Kevin Rock Creek Bio/ESR
Love Theresa Rock Creek Developmental Ed
Manolas Melissa Rock Creek English (ENG) & Writing II (WR)
McCoy Patty Rock Creek ABE/GED
Meagher Michael Rock Creek (Health (HE), Food & Nutrition (FN), Lactation Education & Consultant (LEC)
Mesa Henry Rock Creek Mathematics II (MTH)
Morales Walter Rock Creek Computer Science
Palmer Jason Rock Creek Music (MUS), Dance (D)
Peden Kelly Rock Creek CAS/OS
Pryor Marshall Rock Creek Aviation Maintenance
Ramanujam Usha Rock Creek BA
Rivas Ish Rock Creek Dealer Service Technologies (DST)
Sandrock David Rock Creek Landscape Technology
Snook Geoff Rock Creek Auto Collision Repair
Spaziani Marc Rock Creek PE
Sullivan Joanna Rock Creek ESOL
Yorba Stephanie Rock Creek World Languages (ASL, FR, JPN, GER, SPA)
Casto Kathy Southeast Writing, Reading, English & Humanities)
Davis Angelina Southeast CG
Funk Matthew Southeast Math
Horani Laura Southeast ESOL
Johnson Jessica Southeast English (ENG), Reading (RD) & Writing (WR)
Kaufman Barbara Southeast CAS
Leonard-Floyd Katie Southeast Aviation
McNerthney Alexie Southeast Science, Health and PE
Pursell Juliet Southeast ABE/GED
Robinson Rebecca Southeast MSD/BA
Schramm Sandy Southeast Occupational Skills Training
Truman Glen Southeast CADD
Abushakrah Jan Sylvania Gerontology
Bailey Joe Sylvania Machine Manufacturing Technology
Beach Josette Sylvania Director, Dental Department
Bedient Sonya Sylvania College Success & Career Guidance (CG)
Cohen Andrew Sylvania Literature (LIT)
Cutsforth Cece Sylvania Graphic Design
Dougherty Dan Sylvania Computer Information Systems (co-chair with Frank Roberts)
Dundorf Christyn Sylvania Early Ed & Family Studies
Estrella Jeremy Sylvania Communication Studies (COMM) & Journalism (J)
Farrell Mike Sylvania University Transfer Engineering (ENGR)
Fergusson-Kolmes Linda Sylvania Life Sciences, BI, ESR, HE (co-chair with Marilyn Thomas)
Friedle Christina Sylvania Geography & Geographic Information Systems
Guevara Heather Sylvania PS, EC SOC
Henning Martha Sylvania Writing
Jacobsen David Sylvania College Success Skills
Jones Doug Sylvania Computer Science
Jones Russ Sylvania Automotive Service Technology
LeMieux Darcie Sylvania Sign Language Studies & Interpretation
Lippoldt Debra Sylvania Foods and Nutrition (FN)
Lively Ronda Sylvania Math (co-chair with Steve Simonds)
Maazouz Patty Sylvania Physical Science (CH, G, GS, PHY)
Mery John Sylvania Theater Arts (TA), Music (MUS) & Dance (D)
Metcalf Elizabeth Sylvania Architectural Drafting (co-chair with Denise Roy)
Nelson Tara Sylvania Civil/Mechanical Engineering Technology
O'Connor Moe Sylvania PE/Fitness Technology
Roberts Frank Sylvania Computer Information Systems (co-chair with Dan Dougherty)
Schneider Art Sylvania CAS/OS
Seder Phil Sylvania BA
Shaw John Sylvania Anthropology, History, Women Studies
Sherer Peggy Sylvania Nursing
Shmakov Kristine Sylvania World Languages:  FR, GER, JP, RUS, SPA
Simonds Steve Sylvania Math (co-chair with Ronda Lively)
Sparks John Sylvania ESOL
Stromholt Kitty Sylvania Philosophy, Psychology
Thomas Marilyn Sylvania Life Sciences: BI, ESR, HE (co-chair with Linda Fergusson-Kolmes)
Tompkins Kristi Sylvania German
Urbina Joe Sylvania Adult Basic Skills & GED
Vanderford Virginia Sylvania Director, Medical Imaging/Radiography
Vincent Brad Sylvania Real Estate
Weber Christine Sylvania Art
Whitney-Bradley Stephanie Sylvania French
Williams Sanda Sylvania Electronic Engineering Technology
Yamaguchi Takako Sylvania Japanese
Altus Bonnie Willow Creek Center Health Information Management (HIM)
Chambers Virginia Willow Creek Center Medical Professions (MP) (Co-chair with Jin Kim)